jindian4.gif (23989 bytes)Twarze zespołu           Program taneczny     
Stroje  country
Stroje indiańskie

Kontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              to                                                     

Catawba Country Show

 

i Indiańska formacja taneczna Pow Wow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

indians.gif (22348 bytes)KILKA SŁÓW O ZESPOLE

 

Rys historyczny zespołu:

       Zespół CATAWBA po raz pierwszy narodził się w 1975 roku na terenie Technikum Leśnego w Rzepinie. Motywacją  jego powołania była potrzeba wizualnego przekazu życia amerykańskich Indian.   Mieliśmy wtedy po 17 lat i ogromny entuzjazm do działania.

Pomocą merytoryczną służył nam p.Leszek Michalik ze Sztumu - obecnie szef Tancerzy Stowarzyszenia Żółwi - on uczył nas pierwszych pieśni i kroków tanecznych - był nieocenionym nauczycielem i przyjacielem Zespołu i Klubu o tej samej nazwie.

Zespół w latach siedemdziesiątych uczestniczył w wielu imprezach krajowych i międzynarodowych - a jego szef za działalność społeczną został zaproszony do wzięcia udziału w IX Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Hawanie w 1978 r. - jako delegat Polski z województwa gorzowskiego i   jako najlepszy harcerz.

        Teraźniejszość:

Obecny zespół "CATAWBA" jest kontynuacją wydzielonego w 1975 roku 20-osobowego zespołu tancerzy z Klubu Miłośników Kultury Indian "Catawba", działającego aktywnie na terenie Technikum Leśnego w Rzepinie w latach 1974-1979. Był  w tym czasie pierwszym tego typu zespołem   folklorystycznym w Polsce.

           kz1.jpg (61716 bytes)        kz_2.jpg (16848 bytes)

Catawba rok 1975 i 1978 ( Technikum Leśne  w Rzepinie).

Na zdjęciu pierwszym cześć grupy na Festynie Robotniczym w Gorzowie Wlkp. Na drugim Zarząd Klubu - Jurek Jarosiński, Krzysztof Zawojski i Jacek Stroynowski

Powołanie tego pierwszego zespołu - to zasługa  Krzysztofa Zawojskiego, który pełnił w nim rolę instruktora, choreografa oraz kierownika.

Obecny skład zespołu

prezentuje tradycyjne tańce i pieśni indiańskie w połączeniu ze światem legend,  wyrażających duchową drogę  życia Amerykańskich Indian. Świat Indian to również poezja wyrażająca ból, tęsknotę oraz duchową wieź z tradycją minionych pokoleń. Jej bogactwo eksponowane jest przez oryginalne stroje szyte ze skóry na bazie surowców naturalnych i materiałów współczesnych tzw. nowej fali, która reprezentowana jest we współczesnej kulturze Tubylczych Amerykanów podczas święta POW WOW w USA i Kanadzie. Stroje indiańskie zawierają wiele symboliki, dlatego ich piękno nie opiera się na jednorodnym materiale lecz ekspresji wytworu i harmonii barw czerpanych z natury.

     Oprócz folkloru zespół pielęgnuje wiele starych tradycji indiańskich takich jak Kuchnia Indiańska, Ceremonie dymne i tradycje ustnego przekazu oraz Teatr Indiański .

Swój pierwszy występ po odtworzeniu - zespół dał 1-go lipca 1999 r. na   Międzynarodowych Teatrów Ulicznych w Jedlinie Zdroju organizowanych przez Zwiazek Miast i Gmin Książańskich, kolejna prezentacja miała miejsce w Szczawnie Zdroju (03.07.99r.) a w Wałbrzychu (04.07.99r.).

A 14.08.99 zespół zatańczył na VIII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Strzegomiu.

W nowym składzie nie zabrakło ludzi z przed 20 lat, którzy teraz  służą doświadczeniem. Obecnie zespól liczy 18 osób, a jego przekrój wiekowy wynosi od 17- 45 lat.

Na repertuar zespołu składa się: Taniec Towarzyski - (współczesny). Taniec Tradycyjny POW WOW (współczesny), Taniec serpentyny, Taniec królika, Taniec orla, Taniec dominacji, Taniec Katcina, Taniec inicjacji, Taniec Kobiet, Taniec dobrego rybaka, Taniec niedźwiedzia. Taniec szczęśliwej kobiety Nawaho (Kinaalda) . Taniec złośliwego duszka. Taniec Weteranów (współczesny) etc. Pieśni Czirokezów, Nawahów, Irokezów, Dakotów,

                                 

Plenerowe Pow Wow - taniec orła

Zespół za funkcjonował i działa dzięki opiece OSK przy SM PODZAMCZE

UWAGA:

                       Zespół   realizuje zlecenia na imprezy  -  plenerowe, estradowe i reklamowo promocyjne.

Za usługi wystawiamy rachunki nie vatowskie jako podmiot prawny.

więcej na www.kondor.hm.pl