jindian4.gif (23989 bytes)Twarze zespołu           tchusty.gif (4940 bytes)Program taneczny           

Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca Indiańskiego   

ewa1l.jpg (15266 bytes) "    " ewa1p.jpg (15250 bytes)

Formacja Pow Wow

       

 

adres: ul: Poselska 23/31 58 -314 Wałbrzych

tel.(074) 664 73 75  e-mail: kondor@aol.pl

występ zespołu na Promie Polonia

KILKA SŁÓW O ZESPOLE

       Zespół CATAWBA po raz pierwszy narodził się w 1975 roku na terenie Technikum Leśnego w Rzepinie. Motywacją  jego powołania była potrzeba wizualnego przekazu życia amerykańskich Indian.   Mieliśmy wtedy po 17 lat i ogromny entuzjazm do działania.

Pomocą merytoryczną służył nam p.Leszek Michalik ze Sztumu - obecnie szef Tancerzy Stowarzyszenia Żółwi - on uczył nas pierwszych pieśni i kroków tanecznych - był nieocenionym nauczycielem i przyjacielem Zespołu i Klubu o tej samej nazwie.

Zespół w latach siedemdziesiątych uczestniczył w wielu imprezach krajowych i międzynarodowych - a jego szef za działalność społeczną został zaproszony do wzięcia udziału w IX Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Hawanie w 1978 r. - jako delegat Polski  - reprezentant województwa gorzowskiego i   jako najlepszy harcerz.

Tance indiańskie na Piknik Country Mielec 2007

prezentacja tańca indiańskiego - to ukazywanie rzeczywistego piękna  barw i kolorów, którymi przesycona jest kultura indiańska

W latach dziewięćdziesiątych  zespół odbudował swe istnienie - jako indiańska formacja taneczna Pow Wow i Teatr indiański .      A od dwóch lat artyści zespołu popularyzują  tańce country jako Catawba Country Show- czyli zespół tańca liniowego i westernowego  country. Z  roku na rok  oferta zespołu jest coraz bogatsza. Aby się o tym przekonać wystarczy przejrzeć inne strony o tej tematyce i porównać z tym co jest na stronie zespołu. W roku 2009 repertuar country wzbogacony zostanie o tańce klasyczne country.

taniec i wioska indiańska tworzą całość programu indiańskiego - pod imprezy integracyjne

Otwieramy festiwale country - budujemy klimat z dzikiego zachodu

Teraźniejszość:

Obecny zespół "CATAWBA" jest kontynuacją wydzielonego w 1975 roku 20-osobowego zespołu tancerzy z Klubu Miłośników Kultury Indian "Catawba", działającego aktywnie na terenie Technikum Leśnego w Rzepinie w latach 1974-1979. Był  w tym czasie pierwszym tego typu zespołem  folklorystycznym w Polsce.

Festiwale teatralne w Kaliszu, Jedlinie Zdroju i Warszawie

Teatr CATAWBA - prezentacja  duchowej spuścizny Amerykańskich Indian

 

Obecny skład zespołu

prezentuje tradycyjne tańce i pieśni indiańskie w połączeniu ze światem legend,  wyrażających duchową drogę  życia Amerykańskich Indian. Świat Indian to również poezja wyrażająca ból, tęsknotę oraz duchową wieź z tradycją minionych pokoleń. Jej bogactwo eksponowane jest przez oryginalne stroje szyte ze skóry na bazie surowców naturalnych i materiałów współczesnych tzw. nowej fali, która reprezentowana jest we współczesnej kulturze Tubylczych Amerykanów podczas święta POW WOW w USA i Kanadzie. Stroje indiańskie zawierają wiele symboliki, dlatego ich piękno nie opiera się na jednorodnym materiale lecz ekspresji wytworu i harmonii barw czerpanych z natury.

W nowym składzie nie zabrakło ludzi z przed 20 lat, którzy teraz  służą doświadczeniem. Obecnie zespól liczy 18 osób, a jego przekrój wiekowy wynosi od 17- 45 lat.

Zespół jest co roku  gościem międzynarodowych festiwali Pow Wow w Niemczech

Na repertuar zespołu składa się: Taniec Towarzyski - (współczesny). Taniec Tradycyjny POW WOW (współczesny), Taniec serpentyny, Taniec królika, Taniec orla, Taniec dominacji, Taniec Katcina, Taniec inicjacji, Taniec Kobiet, Taniec dobrego rybaka, Taniec niedźwiedzia. Taniec szczęśliwej kobiety Nawaho (Kinaalda) . Taniec złośliwego duszka. Taniec Weteranów (współczesny) etc. Pieśni Czirokezów, Nawahów, Irokezów, Dakotów,

Jako zespół country

 

to jest to:))))))))

nasi artyści country

w konkurencji pstrąga są najlepsi...

jak trzeba to zabawią gości...

A to już inna ..........